Hľadanie
E-mail obchod@cooltopanky.sk  Telefon +420 734 754 120
Vyberte si kategóriu
  Menu Zavrieť
  Späť na všetky

  Príčiny plochých nôh u detí a čomu sa vyhnúť pri kúpe prvej detskej obuvi

  Príčiny plochých nôh u detí a čomu sa vyhnúť pri kúpe prvej detskej obuvi

  Napriek tomu, že ľudské chodidlo je prírodou veľmi dômyselne tvarované, ploché nohy nie sú dnes ničím výnimočným. Väčšinou sú dôsledkom nevhodných návykov, ale tento problém sa môže vyskytnúť aj u detí v ranom veku. Aké môžu byť všeobecné príčiny plochých nôh u malých detí?

  Chôdza v nevhodnom čase

  Niektorí rodičia sa s kúpou detského chodítka ponáhľajú. Aj keď sa to môže zdať ako veľký úspech, ak sa s ním dieťa dokáže pohybovať už veľmi skoro, pokiaľ ide o vývoj nôh a prvé kroky, nič sa nesmie uponáhľať. Niektoré deti majú vlohy na chôdzu skôr, iné oveľa neskôr.

  Prvé snahy o postavenie

  Určite nenúťte dieťa zbytočne stáť a chodiť, pokiaľ to samo nerobí v postieľke. Potom je len čas ho k tomu povzbudiť. Je to vlastne podobný problém ako predčasné zapojenie chodítka, keď nohy dieťaťa ešte nie sú celkom pripravené.

  Problém s detskou obuvou

  Ďalšou veľmi častou príčinou plochých nôh u detí je nesprávne obúvanie detskej obuvi. Nezabudnite, že ideálnou obuvou sú členkové topánky so spevneným podpätkom a stabilnou podrážkou. Niektoré typy veľmi mäkkej detskej obuvi, ako napríklad pletená, látková alebo háčkovaná obuv, nie sú ideálne na chôdzu.

  Vždy kupujte detskú obuv s určitou rezervou, t. j. asi o 10 centimetrov viac, a pamätajte, že noha rastie veľmi rýchlo. Kúpte si nové topánky hneď, ako sa objavia najmenšie známky otlakov alebo v najhoršom prípade nežiaducich deformácií chodidla.

  Vnútro topánky by malo byť tiež správne tvarované, najmä stielka a päta.

  Ďalšie príčiny:

  • Nadmerná hmotnosť dieťaťa a s ňou spojená nevhodná výživa
  • Nedostatok pohybu a nedostatočné zaťaženie končatín
  • Genetické predispozície
  • Chôdza po nevhodných povrchoch
  Komentáre
  Zanechajte svoj komentár Zavrieť