Hľadanie
E-mail obchod@cooltopanky.sk  Telefon +420 734 754 120
Vyberte si kategóriu
  Menu Zavrieť
  Späť na všetky

  Obuv pre poľovníkov podľa prostredia, počasia a typu lovu

  Obuv pre poľovníkov podľa prostredia, počasia a typu lovu

  Ako začínajúci poľovník si určite uvedomujete, že voľbu vhodného vybavenia, oblečenia a obutia nemožno podceniť. Zameriame sa na poľovnícke a lovecké topánky a najmä na to, čo môže mať veľmi podstatný vplyv na ich výber, a to na prostredie, počasie a tiež typ lovu.

  Vyberáme podľa prostredia

  Pokiaľ hovoríme o prostredí, v ktorom budete topánky používať, máme na mysli predovšetkým typ terénu. Tam, kde je terén náročnejší, budete potrebovať lovecké obutie dostatočne pevné, prípadne opatrené špeciálnou výstuhou. Pre rovné terény, ako sú lúky a polia, sú zase vhodnejšie ľahšie topánky. Zamerajte sa aj na podrážku. Pre každý terén môže byť vhodná iná. Predávajú sa ale aj outdoor topánky s univerzálnou podrážkou do najrôznejších terénov.

  Počasie

  Ďalším podstatným hľadiskom je počasie. Majte na mysli jednak teplotu a kúpte si čižmy do pochmúrneho počasia na jeseň, na zimu to potom môžu byť zateplené outdoor topánky. Lovecké topánky do teplejšieho a suchého počasia by zase mali byť dostatočne vzdušné, aby sa vám nadmerne nepotili nohy. Zároveň môžu byť ľahšie a pružnejšie ako topánky do nepohody. Vzhľadom k tomu, že práve jesenná doba je obdobím lovov, vyplatia sa nepremokavé pánske topánky, ktoré udržia nohu v suchu a tým pádom aj v teple.

  Podľa typu lovu

  Je nesporné, že mnoho skúsených poľovníkov si vyberá pánsku obuv rovno podľa typu lovu a majú potom doma viac párov. Na šoulačku, teda vyhľadávanie zveri, si môžete obuť ľahšiu, pritom ale odolnú obuv, je potrebné počítať s tým, že nachodíte dosť kilometrov. Na lovenie na rovnejších plochách sú ideálne poľovnícke čižmy, pri ktorých oceníte ako nepremokavosť, tak aj odolnosť voči vegetácii, ako je černice, maliní a iné rastlinstvo, ktoré môže poškriabať, alebo sa nepríjemne prichytiť. Medzi „nimrodmi“ sú v poslednej dobe veľmi vyhľadávané outdoor topánky s aramidovou výstuhou, disponujúce vysokou odolnosťou proti hustému porastu, navyše zaistí nohe výbornú oporu v náročnom teréne.

  Komentáre
  Zanechajte svoj komentár Zavrieť