Hľadanie
Vyberte si kategóriu
  Menu Zavrieť
  Späť na všetky

  Zimná starostlivosť o rôzne materiály obuvi

  06 9 2019

  Starať správne o materiály obuvi cez zimu, ale aj po zvyšok roka, pre vás bude znamenať nielen predĺženie životnosti. Poznáte niektoré základné pravidlá, týkajúce sa impregnácia a ďalších krokov týkajúcich sa ošetrenie materiálov topánok?

  useň

  Pokiaľ hovoríme o usni, tak je to u obuvi väčšinou o hladké usni, ktorá je veľmi obľúbená. Táto prírodná koža je na povrchu vyhladená, čo je vskutku dokonalá úprava pre také typy obutie, ako sú dámske čižmy či pánske poltopánky a spoločenské topánky. Každopádne prírodná useň vyžaduje určitú zimnú starostlivosť, ktorá spočíva predovšetkým v počiatočnej impregnáciu už pred prvým nazutím. Používajú sa špeciálne vosky a krémy, ktoré jednak urobí materiál pružnejším, ale tiež mu zaistí odpudivosť voči vode a ochranu proti nečistotám.

  syntetika

  Syntetické materiály bývajú väčšinou napodobeninami kože, to ale neznamená, že nemajú svoje kvality. Rovnako sa impregnujú, väčšinou ale vo forme nanášaných sprejov, čo by mali zabezpečiť odolnosť proti prenikaniu vody. Nie je vhodné používať krémy, tie totiž potrebujú materiál, ktorý je nasaje. Ak by ste ich využili u syntetiky, "dosiahnete" skôr toho, že sa vám na topánkach bude uchytávať prach a nečistota, navyše budú mastné a klzké.

  lakovaná koža

  U lakovanej kože si na prvý pohľad všimnete výrazného lesku, a to ešte intenzívnejšieho, než u hladkej usne. Veľkým plusom je tu nepochybne ľahké utieranie nečistôt a odpudivosť voči mastnotám, na druhú stranu je treba dávať pozor, aby ste povrch nepoškriabali. Na lakovanú useň by ste mali rozhodne používať iba impregnačné prípravky pre ňu určené.

  textílie

  Na väčšinu nečistôt textilnej obuvi si vystačíte s vodou a handrou, ak sa rozhodnete pre impregnáciu, tak znovu len s prostriedkami na to vhodnými a určenými výrobcami.

  nubuk

  Nubuk je typom naturálne kože, ktorá sa špeciálne brúsi a dosahuje značeného stupňa odolnosti. Ovšem je dosť náročná na údržbu, kedy je potrebné používať správny kefu, v tomto prípade gumový aj štetinový. Guma čistí, zatiaľ čo ostrejšie štetiny docieli zdrsnenie povrchu.

  Velúr-semiš

  Obuv vyrobená zo semišu sa udržuje veľmi podobne, ako nubuková. Hovoríme tiež o typu kože, ktorá ale disponuje hrubším vlasom.