Hľadať
Filters
Close

Z akých materiálov sa vyrába moderné pánska obuv?

20. decembra 2018

Pánske topánky sa vyrába z umelých aj prírodných materiálov, z ktorých vedie kože, ale značnej obľube sa tešia aj materiály syntetické a textilné. Poďme si povedať o tých najviac používaných materiáloch, vďaka ktorým môžu vznikať pánske topánky rozličných vzhľadov a mnohokrát sa dosť líšiace svojou kvalitou a odolnosťou.

Koža

Obľúbeným materiálom všetkých milovníkov prírodného vzhľadu a prírodnej kvality, je koža. Tá sa ďalej rozdeľuje na koži hladkú, lakovanú, potiahnutá či spodkové. Ďalej rozlišujeme také materiály, ako je nubuk alebo semiš, zvaný tiež velúr. Koža patrí k prírodným materiálom, avšak vyrába sa aj jej umelé podoby, to už je však trochu iná kategória. Isté je, že koža vykazuje dokonalé vlastnosti a pri správnej starostlivosti vám vydrží krásna celý život. Najčastejšie sa vyrába z hovädziny, teľaciny, bravčoviny či konina. Je skvele priedušná a mäkučká, dokáže sa veľmi dobre prispôsobiť každému tvaru nohy.

Syntetika

Syntetické materiály určite nie sú ničím zlým a vo väčšine prípadov sú lacnejšie ako pravá koža, pri tom sa môžu pýšiť výbornými vlastnosťami. Zo syntetiky si môžeme uviesť napríklad PVC, Polyuretán a ďalšie plasty, opomenúť nemožno ani koženky, a samozrejme guma.

Textilné materiály

Vlastnosti textilných materiálov môžu byť podobné tým syntetickým a tieto dve skupiny sa môžu vzájomne prelínať. Inak povedané, niektoré textílie sú vyrobené zo syntetických vlákien. Za hlavné plusy si môžeme označiť jednak oslobodzujúce ľahkosť, ale aj výbornú prispôsobivosť a vzdušnosť. Pochopiteľne, že väčšina textilných materiálov sa pohybuje v nižších cenových reláciách ako koža.


Materiály pánskej obuvi sa potom dajú rôzne kombinovať, to platí najmä u športového obutie. Obuv potom môžete vylepšiť napríklad vodeodolnou membránou.

Podrážka

Podrážka je vyrábaná buď z usne, z gumy alebo sa môže jednať o syntetiku. Dôležité je, aby bol tento materiál vysoko odolný, ale zároveň pružný, aby nohu chránil, pri tom nijako neobmedzoval.