Hľadať
Filters
Close

Prečo nosiť zdravotnou obuv a ako ju vybrať?

29. januára 2019

Ľudské nohy sú veľmi zaťažované, a to nielen pri chôdzi. Riešením pre vás môžu byť zdravotné topánky, ktoré pomôžu napríklad v práci, ale aj doma, môžete ich obuť tam, kde viete, že budete dlho stáť a ich prínosy oceníte aj v kancelárii, pri sedení, lebo aj vtedy dostávajú nohy zabrať.

Ak budete nosiť zlú a nevhodnú obuv, môže sa vám stať, že si narušíte klenbu a vôbec najhoršie je zaobstarať takú obuv deťom. V mladom veku sa klenba ešte stále formuje.

Ďalšími problémami spojenými s nevhodným obutím sú bolesti chrbta, zlá poloha platničiek či chybné držanie tela. To všetko môže vyústiť v ešte rozsiahlejšie zdravotné problémy.

So zdravotnou obuvou pocítite rozdiel

Obujte si niektorý z typov zdravotnej obuvi a môžete veľa získať. Tak po prvé nenarušíte ideálne tvarovanie klenby chodidla a celej spodnej časti nohy, navyše môžete zabudnúť na bolesti chrbta, ak si ich teda nespôsobujú inak. Aj vaše kolená vám poďakujú, lebo budú obmedzené celkové vibrácie tela pri chôdzi a behu.

Kde sa najčastejšie nosí?

Zdravotné topánky využívajú najčastejšie zdravotníci a lekári, pracovníci v potravinárskom priemysle, kuchári a čašníci, ale aj robotníci a remeselníci. Vďaka vhodne zvolenej zdravotnej obuvi s mäkkou stielkou ušetríte všetky svoje kĺby a v nadväznosti na to i svalový aparát.

Vyberte si to najlepšie

Nie každý sa však dokonale orientuje vo vlastnostiach a špecifikách zdravotných topánok. Tu je pár tipov, na čo si dať pozor a podľa čoho vyberať:

  • Vyberajte obuv s dobrou ergonómiou
  • Vyskúšajte, či vám topánka sedí, ponechajte si rezervu asi pol čísla
  • Zamerajte sa aj na tvarovanie topánky v prstovej časti
  • Voľte si nižšiu podpätky, tie ktoré presahujú cca 3 centimetre, už majú neblahý vplyv na telo
  • Obuv by mala dobre prepúšťať vzduch, ale skôr zvnútra von, aby ste sa v nej nepotili
  • Všímajte si toho, či je podrážka protišmyková