Hľadať
Filters
Close

Pár zaujímavých tipov, ako sa starať o rôzne typy dáždnikov

21. mája 2019

Podobne, ako sa staráme o svoje oblečenie a obuv, mali by sme venovať dostatok pozornosti tiež starostlivosť o dáždnik. Zvlášť ak ste si zaobstarali skutočnú kvalitu, oplatí sa byť úslužný. Avšak u rôznych typov dáždnikov sa taká starostlivosti môže líšiť, čo je dané nielen materiály, z ktorých sú vyrobené.

Skladacie dáždniky

Obľúbenou formou je dáždnik skladací, ktorý vám pomôže ušetriť miesto a prenášať ho ľahko v batožine, mnohokrát dokonca aj vo vrecku. Táto kategória sa ale ďalej delia na ďalšie druhy, ako sú open-close dáždniky či skladacie dáždniky s automatickým otváraním. Všeobecne platí, že vždy pred roztvorením je dobré skladací dáždnik trochu pretrepať pre uvoľnenie drôtené výstuže. Môže sa totiž stať, že drôty sa trochu skrúti v zavretom stave a náhle otvorenie ich môže poškodiť. Veľké pozornosti sa dnes tešia skladacie dáždniky open-close, teda také, ktoré sa otvárajú aj zatvárajú stlačením jediného tlačidla. U tohto modelu si dajte pozor, aby ste skutočne otvárali len oným tlačidlom, radšej neskúšajte násilné manuálne otvorenie, ak to teda nie je nevyhnutné. Zvlášť pri častom ručnom aktivovaní sa skoro určite poškodí automatický mechanizmus. Akousi strednou cestou sú tu skladacie dáždniky s automatickým otváraním a manuálnym zatváraním.

Vyčistenie textilného materiálu

Moderné dáždniky tradičného typu sú väčšinou vybavené látkovým poťahom a ten sa môže zašpiniť. Nezúfajte, postačí použiť vodu s jarou či špeciálnym čistiacim prostriedkom, dokonca nič nepokazíte ani malým množstvom pracieho prášku. Ale pozor, nepoužívajte Savo ani ďalšie agresívne prípravky, mohlo by sa stať, že dáždnik stratí svoju farbu, bude fľakatý, alebo rovno narušíte štruktúru vlákien.

Priehľadné dáždniky

Zvlášť ženy si radi kupujú priehľadné dáždniky s PVC vrstvou. Vrchná vrstva je tvorená špeciálnym púdrom, ktorého úlohou je oddeliť od seba jednotlivé diely. Táto vrstvička však väčšinou vydrží len do prvého väčšieho dažďa, a potom sa často objavia biele škvrny a kvapky. Stačí ich len utrieť handričkou. A ak sa budú problém s lepením dielov k sebe opakuje, možno použiť v podstate akýkoľvek typ iného púdru, napríklad detský zásyp.