Hľadanie
Vyberte si kategóriu
  Menu Zavrieť
  Späť na všetky

  Od tej najľahší, až po členkovú trekingovú obuv

  06 9 2019

  S obuvou na treking sa v posledných pár rokoch doslova roztrhol vrece, a to môže byť z jedného pohľadu i dobre. Máte totiž z čoho vyberať, a ak poznáte dobré výrobca a nenaletíte pochybným produktom z Ázie, máte vyhrané nielen na jeseň, ale často aj v zime. Aké sú teda tie najznámejšie a výrobcovia najviac deklarované typy trekingovej obuvi?

  Sandálovej skôr na leto

  Veľmi vzdušné a ľahké sú sandálovej trekingové topánky, vhodné do sucha a do teplejšieho počasia. Je treba uvedomiť si, že toľko nechráni nohu zo strán a zhora, takže sa okrem iného hodí aj skôr do menej náročných terénov. Inak povedané, vzniká tu väčšie riziko zranenia v dôsledku ostrých a odlietavajúcich predmetov. Ak viete, že nehrozí dážď a navyše budete kráčať po rovnej a dobre upravené chodníku, budú pre vás ľahšie sandále prínosom, na druhú stranu zase hrozí veľa prachu.

  Športové

  Športová trekkingová obuv vyniká tiež svojou ľahkosťou a nie je pochýb o tom, že ju ocenia predovšetkým milovníci behanie v prírode a ľahší turistiky. Tento typ obuvi na cesty samozrejme opäť nie je primárne určený do náročného horského terénu, avšak hovoríme o topánkach, ktoré majú inak veľmi široké spektrum využitia, vrátane túr s menším nákladom na chrbte.

  Nízke a stredné topánky

  Kategória nižších a stredne vysokých topánok do terénu sa už pýši značnou odolnosťou podrážky, avšak členok je len čiastočne spevnený, alebo úplne nespevnený. Aj tak ale hovoríme o trekingovej obuvi, ktoré sa nemusíte vôbec obávať, pokiaľ teda nepatríte medzi extrémnou športovcov typu Bear Grylls, čo sa pohybujú neustále v hlbokom blate, na ostrých kameňoch či v ďalších typoch vysoko náročného prostredia.

  Členková obuv na trek

  Najvyšším bezpečnostným stupňom sa vyznačuje členková treková obuv. A to nielen z pohľadu stabilizácie vašej nohy zdolávajúci tie najnáročnejšie terénne nerovnosti, ale aj z hľadiska spevnenie pri prenášaní ťažkých nákladov. Preplnené batohy sú často nutnosťou pre dobrodruhov, ktorí sa vydávajú na dlhšie treky, a tí potom členkovú obuv skutočne ocenia, akonáhle si na ňu aspoň trochu zvyknú.