Je to vaša voľba, či si na čistenie a leštenie topánok zvolíte tekuté alebo tuhé čistidlá. Karnaubský vosk určite stojí za zmienku, napriek tomu, že je známy skôr majiteľom automobilov. Veľmi dobre sa hodí aj na leštenie obuvi, najmä kožené. O karnaubskom vosku si toho povieme trochu viac, nech sa dostanete do obrazu.
Zloženie karnaubského vosku
Vkarnaubskom vosku sa nachádza viac zložiek, kedy medzi tie hlavné sa radia mastné kyseliny v podobe esterov. Je ich tu až 85 percent. Ďalej nemôžu chýbať ani mastné alkoholy, ktorých podiel tvorí zhruba 15 percent, asi 5 percentami zastúpenej kyseliny av neposlednom rade uhľovodíky, ktorých sú tu cca 2 percentá. Ďalej si môžeme spomenúť glykol, a hydroxilové kyseliny. Veľakrát sa tu nachádza aj určitý podiel kyseliny škoricovej.
Charakteristika
Karnaubský vosk má žltkastú alebo hnedú farbu a používa sa nielen na leštenie pánskych a dámskych topánok, ale aj v potravinárstve, kedy nesie označenie E903. Získava sa z juhoamerickej palmy, zvanej carnauba a podľa nej získal aj svoj známy názov. Tohto leštidla sa nemusíte obávať, doteraz neboli preukázané žiadne nežiaduce účinky, a to ani keď bude v intenzívnom styku s vašou pokožkou. Rovnako nespôsobuje žiadne alergické reakcie, snáď len veľmi výnimočne.
Leštenie
Ak budete obuv leštiť karnaubským voskom pravidelne, už po pár mesiacoch, skôr ale o rok až dva, dosiahnete nádherný lesk. Áno, chce to trochu času, je teda logické, že hovoríme o leštidle vhodnom pre kvalitnú koženú obuv, ktorú budete nosiť roky.
Práve dlhší časový horizont leštenia znamená, že sa na povrchu kožené topánky vytvorí tenký film, ktorý bude opakovaným leštením stále viac vrstvený. Hovoríme teda aj o ochrane proti vlhkosti a mokru, ktorá je podobná, ako v prípade klasickej impregnácie. Čo sa týka početnosti, karnaubský vosk by mal byť nanášaný najskôr raz za tri dni, skôr ale raz za týždeň.