Hľadanie
E-mail obchod@cooltopanky.sk  Telefon +420 734 754 120
Vyberte si kategóriu
  Menu Zavrieť
  Späť na všetky

  Čistenie a leštenie vychádzkovej a spoločenskej obuvi

  03 12 2019

  Kvalitné a štýlové topánky sú jedna vec, druhou vecou je však to, či sa o ne správne staráte a udržujete ich v krásnom vzhľade. V tomto článku si povieme niektoré dôležité informácie, týkajúce sa čistenia vychádzkovej a spoločenskej obuvi, vrátane finálneho leštenia.

  Čistenie kefou a vodou

  Vo svojich topánkach sa môžete už preventívne vyhýbať kalužiam a blatu, ale len ťažkú ​​zabránite napríklad zaprášeniu. Avšak u vychádzkových topánok nie je čistenie až tak zložitou záležitosťou, často postačí len púhy kefu a voda. Rovnako sa vyrába špeciálne sedlová mydla, alebo je možné aplikovať mydlo bežne používané doma. Po čistení vodou je veľmi dôležité nechať obuv správne a dôkladne vyschnúť. Zabudnite na rýchle metódy sušenie na prudkom slnku či na kúrenie, tieto postupy by mohli viesť dokonca až k poškodeniu materiálu. Radšej sušte pomaly a pri izbovej teplote, samozrejme v tam, kde je sucho. Existujú ale aj špecializované chemické prípravky, určené na náročnejšie znečistenie či odstránenie vrstvy laku a vosku. Sú však trochu agresívne, a tak by mali byť použité naozaj len v prípade nutnosti.

  leštenie obuvi

  Pokiaľ už máte svoje vychádzkové alebo spoločenské topánky vyčistené, prichádza na rad leštenie, teda ak si zakladáte na oslnivo blýskavom povrchu. Predtým sa používalo leštidlo v kombinácii s handrou a stále sa môže jednať o efektívny pomocníkmi, ale modernejšie sú leštiace hubky, takzvané quick shine. Tie vie topánky preleštiť veľmi rýchlo, takže sú často výbavou uponáhľaných manažérov a obchodníkov. Hubka s instantným leskom však vytvára postupne vrstvičku silikónu na povrchu obuvi a upcháva tak póry, topánky sa stávajú menej priedušnými. Našťastie sú tu aj trochu sofistikovanejšie metódy leštenie, a to buď krémom, alebo voskom. Tieto leštiace materiály môžete používať samostatne, ale tiež je kombinovať. A aké sú medzi nimi rozdiely? Krém na topánky sa nanáša veľmi ľahko, nechá sa schnúť asi 10 minút, zatiaľ čo vosk už vyžaduje trochu viac umu a trpezlivosti.