Hľadať
Filters
Close

Ako vybrať pánske gumáky?

13. novembra 2018

Hoci sa to nezdá, vybrať dnes kvalitné a štýlové pánske gumáky, to môže byť dosť neľahká úloha. Ponuka je veľmi široká, navyše možno nakupovať v e-shopoch i kamenných obchodoch, voliť si medzi rôznymi výrobcami. Tých kritérií výberu je ale oveľa viac. Tu tá najdôležitejšia:

Účel gumákov

Najprv si rozmyslite, na aký účel vám budú vlastne pánske čižmy slúžiť. Či sa bude napríklad jednať o univerzálnej obutie na záhradu, alebo o špecifické gumáky. Odlišne vyzerajú treba gumáky pre športových rybárov, pre rôzne remeslá a práce či pre poľovníkov a lovcov. Pomerne bežne sa využívajú čižmy so spevnenou špicou proti úrazu alebo čižmy zvýšené a rôzne vystužené.

Vyššia vs. nižšia

A potom je tu ďalšia otázka, teda akú veľkosť si zvoliť. Existujú veľmi nízke gumáky len po členky, určené pre rýchle nazutie na dvore alebo na záhrade, na druhú stranu ale aj zvýšené gumáky, v ktorých môžete bez problémov vkročiť do vody až po pás. Najčastejšie získavanú výškou je veľkosť cca pod kolená.

Správna veľkosť

Do čižiem sa často nosia silnejšie ponožky, z čoho vyplíva, že by ste si mali nechať určitú veľkostnej rezervu. Jedná sa o pol až jeden veľkostí stupeň. To aby neboli gumáky príliš tesné, je ale dôležité aj z hľadiska dobrej pohyblivosti prstov a chodidlá či z pohľadu správnej distribúcie tepla.

Zateplené gumáky na zimu

Aj v zimnom období môžete obuť pánske gumáky, najlepšie ale zateplené. Tie bývajú spravidla vybavené špeciálnou vnútornou izolačnou vrstvou, ktorá dokáže v topánke udržať to správnu klímu aj za veľmi nízkych teplôt. Táto vrstvička sa vyrába najhojnejšie z vlny, kože, fleecu alebo neoprénu.

Zamerané na podrážku

Na záver si povedzme niečo o podrážke, ktorá je základňou každej obuvi. U galoší pre mužov, ktorí sa venujú rôznym prácam, je potom dôležité dobre zvážiť, aká bude ideálny. Napríklad do klzkého prostredia bude treba zvoliť iný model, než v prípade gumákov do terénu či do firemného interiéru.