Hľadať
Filters
Close

Ako vybrať detské čižmy?

14. marca 2019

Každý, kto má deti, veľmi dobre vie, ako milujú kaluže a rady sa v nich čvachtají. Ak chcete, aby ich nôžka zostala v suchu, kúpte im vhodné detské čižmy. Práve gumáky by nemali v detskom botníku chýbať, avšak treba vyberať starostlivo, nie sú totiž gumáky ako gumáky.

top materiál

Ideálnym materiálom detských gumákov je kvalitný kaučuk, zakúpiť ale môžete tiež gumáky z PVC. Prírodné guma ponúka vyššiu prispôsobivosť a tiež odolnosť proti vlhkosti, dnes už sú navyše vyrábané modely, ktoré sú veľmi odolné proti poškodeniu a prepichnutiu.

vhodná podrážka

Nemenej dôležitá je u detských gumákov podrážka. Často práve jej prevedenie určuje, či sa jedná o skutočne efektívne a pohodlné gumáky, preto by mala byť hlavne pevná, pri tom dosť pružná a mala by mať protišmykové vlastnosti. Ak svojim deťom zaobstaráte gumáky pochybného pôvodu s nekvalitnou podrážkou, deti s nimi ľahkú pošmykne a môžu si privodiť zranenie, navyše budú cítiť každú nerovnosť povrchu.

bavlnená podšívka

Podšívka z bavlny by mali byť neoddeliteľnou súčasťou detských gumákov. Je časťou vnútorného povrchu tejto obuvi a jej účelom je zabrániť nadmernému poteniu nohy a zaparenie. U takej podšívky však sledujte, či je dostatočne kvalitný a je dobre uchytená o celom vnútrajšku. Pokročilejšie verzií podšívky je potom zateplenie, zaisťujúce kvalitnú izoláciu proti chladu. Pre ešte hrejivejšia pocity používajú výrobcovia kvalitných gumákov sťahovacie šnúrky v hornej časti topánky.

veľkosť

Rovnako ako u iných typov obuvi má u detských čižiem veľký význam voľba správnej veľkosti. Vyberajte topánky o číslo väčšie, do ktorých sa bez problémov zmestia aj hrubé hrejivé ponožky. Aj tu platí, že by mali byť gumáky voľnejšie nielen vpredu, ale aj po stranách a v priehlavkovej partii.

reflexné prvky

Pre zaistenie detské bezpečnosti v horších svetelných podmienkach sa využívajú reflexné prvky čižiem. Najviac sa oplatí vtedy, kedy sa budú deti pohybovať napríklad po nedostatočne osvetlené ceste.

design

Detské čižmy sa radí k funkčnej obuvi, ale to ešte neznamená, že by nemali byť štýlové. Ideálne sú veselé a výrazné farbičky a deti ocenia tiež rôzne rozprávkové či zvieracie motívy.