Hľadanie
E-mail obchod@cooltopanky.sk  Telefon +420 734 754 120
Vyberte si kategóriu
  Menu Zavrieť
  Späť na všetky

  Ako sa starať o textilné a syntetické topánky na leto?

  04 5 2020

  Ľudia sa často pýtajú, ako sa starať o koženú obuv, ale aj tá textilné, napríklad letné tenisky, či syntetická, vyžaduje svoju starostlivosť. Najprv si teda ujasnite, z akého materiálu sú topánky vyrobené a pokiaľ sa nejedná o materiály naozaj lacné, bude stáť za to, aby ste im venovali dostatok pozornosti.

  textilná obuv

  Textilné topánky sú samozrejme trochu náchylnejšie na znečistenie. Akonáhle s nimi, hoci nechtiac, vstúpite do blata či iné nečistoty, budú ušpinené, a špinou dokážu veľmi nepríjemne nasiaknuť. Riešením môže byť preventívne impregnácia, s ktorou síce nebudete špinu úplne eliminovať, ale aspoň ju obmedzíte a vďaka ochrane proti vlhkosti nečistota toľko nevsiakne. Pre tieto účely je dokonalá impregnácia v spreji, ktorú je však potrebné nechať po nanesení vyschnúť. Ešte je potrebné spomenúť, že naimpregnované tenisky sú tiež odolné proti vode samotnej. Akonáhle sú však textilné topánky ušpinené, bude nutné pristúpiť k čisteniu, a to čo nejšetrnějšímu. Prvé, avšak nie práve ideálnou možnosťou, je pranie v práčke, kedy ale okrem ďalších nepríjemností, ako je možné zrazenie topánky či vyblednutie farieb a narušeniu švov, prichádza aj ďalší problém, a síce prípadné čistenie zaneřáděné práčky. Radšej použite handričku, kefku alebo špongiu s teplou vodou, prípadne doplnenú o špeciálny čistiaci prípravok.

  syntetické topánky

  Syntetické topánky ešte nemusí byť nekvalitné topánky, pri tom práve u nich nie je udržiavanie až tak náročné. Aj tak sa ale môže stať, že budú špinavé alebo navlhnú. Väčšinou postačí špecializovaný sprej na syntetiku, pre zvláčnenie a zmäkčenie a v neposlednom rade impregnácia proti zvlhnutiu a proti nasiaknutiu špinou. Nanášanie spreje by malo prebiehať v podstate rovnako, ako u textilnej obuvi. A obdobné je aj čistenie, ku ktorému bude ideálny hubka s vodou alebo vhodným prípravkom na syntetiku.