Hľadanie
E-mail obchod@cooltopanky.sk  Telefon +420 734 754 120
Vyberte si kategóriu
    Menu Zavrieť

    Ako vybrať detskú obuv

    Prečo je dôležité venovať výberu detskej obuvi osobitnú pozornosť


    Lekárske štatistiky sú varujúce. Hoci sa 99% detí rodí so zdravými nohami, s pribúdajúcim vekom sa počet ochorení nôh zvyšuje, až na 67%, a často sú spôsobené nosením nesprávnej obuvi. Je zrejmé, že pre mnoho rodičov nie je jednoduché rozpoznať a zvoliť pri nákupe zdravotne neškodlivú obuv. Nasledujúce informácie by Vám mali pri výbere vhodnej obuvi pomôcť.

    Príčiny deformácií:

    Deformity nôh spôsobuje predovšetkým nosenie obuvi, ktorá dobre nepadne - topánka je buď príliš krátka, príliš úzka alebo špicatá, alebo je naopak príliš široká, a noha v nej kĺže ku špici. Negatívny vplyv má tiež preťažovanie nôh neprimerane dlhou chôdzou a státím, nadmerná telesná hmotnosť, nedostatok pohybu a chôdza naboso po tvrdých a rovných podlahách.

    Stavba detskej nohy:

    Z anatomického aj funkčného hľadiska sa detská noha od nohy dospelého človeka v mnohom líši:

    • Veľmi rýchlo rastie, mení sa v dĺžke, šírke aj v proporciách. Noha malého dieťaťa rastie v priemere o 15 až 18 mm za rok, u starších detí o 8 až 12 mm.
    • Kosti nohy malého dieťaťa sú dlho chrupavkovité, teda mäkké a schopné sa rýchlo deformovať buď zlou obuvou, alebo nadmerným zaťažením.
    • Detské nohy majú zníženú citlivosť voči bolesti a tlaku. Samo dieťa Vám preto neoznámi, že ho topánka tlačí, a nespozná, že nosí nevyhovujúcu obuv.
    • Noha najmenších detí asi do 4 rokov veku má v klenbe nôh tukové vankúšiky pretkané pružným a pevným väzivom, ktoré chráni vyvíjajúcu sa klenbu nohy pred možným preťažením. Je teda zbytočné vybavovať obuv pre najmenšie deti komponentmi pre podporu klenby.

    Charakteristika zdravotne nevyhovujúcej detskej obuvi


    • Tvar - detská obuv musí mať priestrannú guľatú špičku, ktorá poskytuje dostatok miesta pre prsty. Čím rovnejšia je vnútorná hrana obuvi, tým je to lepšie, lebo palec je v prirodzenej polohe a nie je tlačený k ostatným prstom. Pozor na špicatý tvar obuvi, ktorý spôsobuje deformity prstov (vbočený palec, vybočený malíček, kladivkové prsty).
    • Materiál zvršku - ideálny je prírodný materiál, useň alebo textil, ktoré sú dostatočne mäkké, schopné prispôsobiť sa anatomickému tvaru nohy, priedušné a absorbujúce vlhkosť.
    • Stielka obuvi - detské nohy sa pomerne veľa potia, pričom najväčším zdrojom vlhkosti je plôška nohy. Každá obuv, zvlášť uzavretých strihov, by preto mala byť vo vnútornej nášľapnej časti vybavená stielkou alebo vkladacie vložkou zo starého materiálu (useň, textil).
    • Opätok - noha musí byť v obuvi dokonale fixovaná. Nemalo by dochádzať k nežiaducim bočným pohybom pätovej časti nohy. Každá detská, predovšetkým obuv uzavretých strihov, prípadne sandále s plnou pätou, musia mať dostatočne tuhý, vysoký a dlhý opätok, t.j. vnútorný dielec v pätovej časti zvršku obuvi.
    • Strih zvršku - dobrou fixáciu nohy v obuve zaisťuje tiež vhodný strih zvršku. Odporúčame obuv šnurovacie, prípadne uzatváranú pásikom na sponu či suchý zip.V najmenších veľkostných skupinách vyberajte obuv výhradne členkovú.
    • Ohybnosť - najohybnejšia musí byť obuv v mieste, kde sa pri chôdzi ohýba noha, to znamená v oblasti prstových kĺbov. Tuhá a nepoddajná obuv je pri chôdzi nepohodlná, zvyšuje únavu a narušuje zdravý vývoj nôh. Ohybnosť (flexibilita) závisí jednak od druhu materiálu strihu zvršku, ale hlavne druhu, hrúbke a tuhosti podošvy. Čím je podošva silnejšia, tým je obuv tuhšia. Pri výbere obuvi preto odporúčame ohyb podošvy vyskúšať.
    • Tlumící vlastnosti - negatívny vplyv na zdravie nôh majú tiež neustále dopady na tvrdé povrchy (betón, dlažba), čo sa časom môže prejaviť opotrebovaním kostí, kĺbov a kĺbových chrupaviek dolných končatín, prípadne poškodením chrbtice. Prevenciou sú podošvy s dobrými tlmiacimi vlastnosťami (styropor, guma, termoplastický elastomér-TPE, polyuretán-PUR), penové vložky a anatomicky tvarované stielky z pružných materiálov.
    • Podpätok - podpätky v prípade detskej obuvi musia byť čo najnižšie s veľkou nášľapnou plochou pre udržanie stability dieťaťa. Obuv s vysokými podpätkami je pre deti absolútne nevhodná.
    • Hmotnosť - dieťa urobí za deň 18 až 20 tisíc krokov, a preto by hmotnosť obuvi mala byť čo najnižšia.

    Sedem zásad pri výbere správne padnúcej detskej obuvi


    1. Pri každom nakupovaní obuvi žiadajte kvalifikované premeranie veľkosti nôh dieťaťa.
    2. Obuv musí dobre padnúť ako do dĺžky, tak do šírky. Detská obuv musí byť vpredu pred prstami o 10 až 15 mm dlhšia než noha. Asi polovica tohto voľného priestoru, tzv nadmierka, slúži ako rezerva pre voľný pohyb prstov pri predĺžení nohy za chôdze, polovica pre rast nohy.
    3. Šírka obuvi musí zodpovedať obvodu nohy v mieste prstových kĺbov. Štíhla noha v príliš širokej obuvi pri chôdzi kĺže do špičky a tlakom sa poškodzujú prsty. Úzka topánka obmedzuje krvný obeh a deformuje prednú časť nohy.
    4. Pri nákupe by si dieťa malo obuv vyskúšať. Rozmery merajte v stoji a vždy u oboch nohách. Veľkosť obuvi volíme podľa dlhší a širší nohy.
    5. Obuv by ste nemali skúšať bez predchádzajúceho premerania nohy, t.j. iba klasickým spôsobom - tlakom prsta na špičku obuvi. Deti často reflexne pokrčia prsty, a zakúpená obuv je potom krátka. Ako už bolo spomenuté - deti majú zníženú hranicu citlivosti na tlak a bolesť, a preto Vám nemôžu potvrdiť, že im obuv nepadne.
    6. Dieťa by malo vyskúšať celý pár obuvi a prejsť sa v nej. Sledujeme, či sa obuv nešmýka z päty.
    7. Nikdy sa neriaďte heslom "To sa časom poddá!"

    Starostlivosť o zdravý vývoj nôh detí


    • So starostlivosťou je nutné začať už u novorodencov. Vyvarovať sa napríklad tesných pančušiek, ktoré obmedzujú pohyb nôh a môžu spôsobiť deformity.
    • K zdravému vývoju potrebuje detská noha úplnú voľnosť pohybu a možnosť precvičovania nožnej svaloviny. Vítaná je preto chôdza a beh naboso po prírodnom povrchu (piesok, tráva, lesná pôda, atď).
    • Nové topánky kupujte včas, podľa potreby danej rýchlosťou rastu nohy dieťaťa. Čím menšie dieťa, tým viac párov obuvi za rok potrebuje.
    • Obuv sa nikdy nepoddá do dĺžky. Prírodný materiál zvršku môže povoliť iba do šírky.
    • Dôležité je, aby dieťa nosilo obuv podľa účelu, na ktorý je určená. Gumotextilné či celogumená obuv je zásadne nevhodná pre celodenné nosenie.
    • Nekupujte lacnú obuv na trhoviskách a burzách. Nenechávajte deti nosiť obuv zdedenú po starších súrodencoch. Nekvalitné materiály či pošliapaný obuv dieťaťu rozhodne neprospejú.
    • Pravidelne kontrolujte opotrebovanosť obuvi, ktorá často naznačí aj prípadné počiatky deformity.
    • Nepodceňujte prezúvanie. Vhodné sú sandále s tvarovanou stielkou, v ktorých sa noha dieťaťa nepotí a nenamáha sa klenba nohy.
    • Dôležitá je pravidelná hygiena a nosenie bavlnených ponožiek či pančúch.
    • Obuv nie je len módnym doplnkom, ale slúži predovšetkým ako podporný a stabilizujúci element zdravého vývoja detských nôh.

    Využité materiály Českej obuvníckej a kožiarskej asociácie a RNDr. Pavly Šťastné, Ph.D.

    ★★★★★
    ★★★★★
    ★★★★★
    ★★★★★
    ★★★★★
    ★★★★★
    ★★★★★
    ★★★★★